Hygge, albo jak uzyskać maksymalną przytulność we wnętrzu

Zamieszanie z Hygge

Hygge to jedno z tych pojęć związanych z aranżacją wnętrz oraz stylem życia, jakie trudno jednoznacznie przetłumaczyć i oddać w języku polskim. Nie zmienia to faktu, że od wielu lat robi prawdziwą furorę w całej Europie, jak i Polsce. Wielu wiąże je ze szwedzkim „lagom” i choć mają one ze sobą wiele wspólnego, gdyż wyrastają ze wspólnego korzenia myślenia o designie w północnym wydaniu to wiele je też różni. Jak rozumieć duńskie Hygge i wcielać je w codzienne życie? Czym charakteryzuje się ten styl, lub sposób myślenia o designie i rodzinnej codzienności? Czytajcie w kolejnym akapicie naszego tekstu.

Czym jest Hygge?

W swoim podstawowym, słownikowym znaczeniu Hygge określa stan równowagi, komfortu oraz życiowej wygody. Kryje się za nim jednak dużo więcej, a przede wszystkim pewien styl życia. Co jednak ciekawe stylu tego nie określają w żaden sposób materialne wartości, choć jak wiadomo Hygge wiąże się też ze stylem aranżowania. Hygge staje w opozycji do postaw konsumpcyjnych, a przede wszystkim nieumiejętności cieszenia się chwilą obecną, ciągłego gonienia za nowym, oraz wyścigu szczurów.

W „filozofii” tej ważna jest przede wszystkim uważność, skupienie na chwili obecnej i otaczającym nas świecie. Pojęcie Hygge wiąże się bardziej z emocjami, niż z materializmem. Choć dla naszego dobrego, rodzinnego nastroju ważne jest komfortowe otoczenie to nie stanowi ono najważniejszego elementu. Hygge uczy, że najważniejsza jest wewnętrzna równowaga, a także poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też stawia szczególny nacisk na spędzanie czasu z rodziną, wśród najbliższych. W tym celu nie potrzebne są przecież żadne konkretne przedmioty, a przede wszystkim obecność.

Hygge idzie pod prąd materialnym wartościom naszych czasów, stawiając na dobrze pojęty minimalizm, zatrzymanie w danym momencie, osiągnięcie duchowej równowagi ze sobą i ze światem. W tym ujęciu bliżej jej do filozofii, czy też stylu życia, niż do sposobu aranżowania.

Samo pojęcie powstało w XIX wieku, a więc na długo przed wykształceniem się nowoczesnego społeczeństwa, jakie znamy dziś. Nie zmienia to jednak faktu, że z łatwością można zaadaptować je do naszej współczesności z jej cieniami i blaskami.

Jak celebrować chwile według Hygge?

Do celebrowania chwil nie potrzebujemy zbyt wiele. Wystarczą nam bliscy, dobry nastrój oraz kilka rzeczy, które mogą go wywołać i wzmocnić. Zaliczają się do nich drobne przedmioty w rodzaju świeczek, lampek, słodyczy, czy też niewielkich dekoracji jakie budzą w nas ciepłe wspomnienia. Tylko tyle i aż tyle może zagwarantować nam wspaniały nastrój i nowy zastrzyk energii na kolejne dni wytężonej pracy.

Nagrody

Kupuj i oszczędzaj w programie lojalnościowym!

Zyskaj nawet 8% rabatu na swoje zakupy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl