Wiele twarzy szwedzkiego lagom

ZAGUBIONE W PRZEKŁADZIE

Zacznijmy od źródeł, czyli od słownika. „Lagom” to szwedzki idiom, którego znaczenie plasuje się gdzieś w pobliżu takich polskich słów, jak „akurat”, „w sam raz”, „tyle, ile trzeba”. Jednak podobnie jak w przypadku duńskiego „hygge” nasza rodzime słowa nie zupełnie odpowiadają znaczeniu skandynawskich oryginałów.

Kwestia ich nieprzekładalności, jak to często ma miejsce, wiąże się z innym kulturowym podłożem, na którym przyszło wyrosnąć tym pojęciom. Szwecja z jej ideałami społecznego równouprawnienia, tolerancji oraz demokracji jest bowiem nazywana przez samych Szwedów, krajem landet lagom, co możemy przetłumaczyć jako „zrównoważony kraj”.

Abstrahując od tego, co sami zainteresowani sądzą o tym określeniu, nie ma wątpliwości, że słowo „lagom” robi w ostatnim czasie prawdziwą furorę, podbijając Europę zafascynowaną wszystkim co skandynawskie, poczynając od designu, a kończąc na stylu życia z mroźnej Północy. (Zresztą te łączą się ze sobą nierozerwalnie, a raczej jedno wynika z drugiego)

W tym, że jest to pojęcie nieprzekładalne, tkwi właśnie cała istota lagom, jako stylu życia postulującego równowagę i odpowiednie „wyważenie” pomiędzy różnymi jego dziedzinami, a także unikanie skrajności, bliskość z naturą oraz szerokopojęty zdrowy tryb życia. Jest to ten właśnie, nieuchwytny element życiowej harmonii (nieuchwytny podobnie jak pełne znaczenie słowa „lagom”), którego często brakuje nam w naszych zabieganych czasach.

LAGOM ZNACZY UMIAR

Pomimo efemeryczności tego pojęcia nas interesuje szczególnie, jak mają się postulaty „lagom” do życiowej praktyki oraz w jaki sposób mogą polepszyć ogólną jakość naszego życia. Różnorakie poradniki „życia w stylu lagom”, których prawdziwy wysyp pojawił się w ostatnim czasie na naszym rynku, nie mówiąc już o artykułach na specjalistycznych blogach, zgadzają się ze sobą szczególnie w jednej kwestii - do zrównoważonego życia w stylu lagom prowadzi droga przez kilka ważnych aspektów codzienności.

Wśród nich znajdziemy m.in zdrowy tryb życia, ekologię i dbanie o środowisko, a przede wszystkim o zużycie energii, jak także ergonomię w miejscu pracy. Zgodnie z filozofią Lagom, wdrożenie tych aspektów do naszego codziennego życia będzie sprzyjać pojawieniu się w nim satysfakcjonującej równowagi.

Lampa Factory HK Living

LAGOM VS. HYGGE

Jeśli zainteresowaliście się szwedzkim „lagom” to z pewnością musieliście też słyszeć o duńskim „hygge” które cieszy się nie mniejszą od niego popularnością, i które było prawdziwym buzzwordem poprzednich lat. Ktoś może zapytać, czy oba te słowa nie oznaczają tego samego stanu równowagi i błogości w życiu, a różnią się jedynie lokalnym kolorytem, ze względu na wywodzenie się z dwóch różnych skandynawskich krajów. Nic bardziej mylnego. Dzięki różnicy pomiędzy „lagom”, a „hygge” łatwiej nam zrozumieć to pierwsze.

O ile „hygge” trudno określić stylem życia, czy też jego filozofią (choć z pewnością zawiera elementy jednego i drugiego) to już w przypadku szwedzkiego „lagom” nie mamy co do tego wątpliwości. W „hygge” chodzi przede wszystkim o radość z małych rzeczy, czerpanie energii życiowej i inspiracji z prostych przyjemności, oddawanie się momentom błogostanu i relaksu, które podsuwa nam życie. „Hygge” mówi nam, jak po nie sięgać za pomocą prostych, niewymagających dużego wysiłku, sposobów.

„Lagom” natomiast stawia na równowagę w różnych aspektach życia, nie poddawanie się żadnym skrajnościom. Ważne są dla niego nie tylko małe przyjemności, ale też praca nad samym sobą i otaczającym nas środowiskiem, którego integralną część stanowi człowiek. Dlatego właśnie życie w zgodzie z zasadami „lagom” nastawione jest przede wszystkim na zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, a także ekologię.

Dobrym przykładem, by zobaczyć różnicę pomiędzy jednym i drugim jest kwestia słodyczy. Podczas gdy „hygge” daje przyzwolenie, czy też wręcz namawia do skorzystania z małych przyjemności jak na przykład zjedzenie tabliczki czekolady, „lagom” też je akceptuje, a nawet uważa za ważne, ale w odpowiednim umiarze i zrównoważone przez sport.

Różnice pomiędzy jedynym i drugim możemy dostrzec również w wystroju wnętrz, a przede wszystkim w meblach skandynawskich i akcesoriach, które preferują miłośnicy „hygge” oraz „lagom”. W przypadku „lagom” będzie to najczęściej styl bazujący na ekologicznych rozwiązaniach, natomiast miłośnicy „hygge” zaopatrzą się najchętniej w różnego rodzaju designerskie pledy, czy też dekoracyjne tkaniny, potęgujące wrażenie „przytulności”.

MEBLE DESIGNERSKIE A LAGOM

Jak już powiedzieliśmy, „lagom” ma dużo wspólnego z ekologią. Dlatego też w mieszkaniach zaprojektowanych zgodnie z jego zasadami znajdziemy przede wszystkim energooszczędne, ekologiczne rozwiązania w postaci np. żarówek LED, perlatorów, czy płyt indukcyjnych.

Przykładem może tu być modny ostatnio „upcykling”, który powinien spodobać się wszystkim domorosłym projektantom mebli i różnego rodzaju akcesoriów. Polega on na powtórnym wykorzystywaniu przedmiotów, często w zupełnie innej, nieoczekiwanej roli. Pozwoli on nie tylko na oszczędność (zarówno dla środowiska i portfela), ale też sprawi, że nasz dom będzie miał zupełnie niepowtarzalny, oryginalny wygląd.

Co się zaś tych samych mebli i wykończenia wnętrz to dominującymi materiałami w tym wypadku będą surowe, lub bielone drewno, bambus, szkło, naturalny kamień, które zbliżają nas do natury i jej zbawiennego oddziaływania na nasze życie.

Przykłady zastosowania lagom można w tym wypadku mnożyć. Weźmy na przykład zestaw stolików kawowych BAMBOO od Bloomingville, wyróżniający się swoim klasycznym, stylowym wyglądem, czy też lampę stołową PIEN, zaprojektowaną przez kultowy WOOOD.

Doskonale wpisują się w ten styl również różnego rodzaju dodatki i akcesoria, jak choćby zestaw desek z drzewa tekowego od HK Living, funkcjonalny i minimalistyczny wieszak MEERT, czy też takie przedmioty codziennego użytku, jak pojemniki na kawę i herbatę do kuchni w stylu LAGOM, lub estetyczny i funkcjonalny kosz na pranie od Bloomingville.

LAGOM CZYLI „BYĆ BLIŻEJ NATURY”

Jeśli natura to także ta w swojej pierwotnej postaci. Domy urządzone zgodnie z zasadami lagom wypełnione są zielonymi roślinami, które nie tylko pełnią rolę dekoracyjną, ale i zdrowotną - są idealnymi pochłaniaczami zanieczyszczeń, pyłu i pola elektromagnetycznego.

A dlaczego by nie własne pomidory na balkonie, czy w przydomowym ogródku? Świetnym pomysłem jest tu zaaranżowanie specjalnego miejsca, gdzie będziemy uprawiać warzywa oraz zioła na własny użytek, nie martwiąc się o to jakie środki chemiczne zostały użyte do ich wyhodowania, gdyż to my będziemy trzymać pieczę nad ich ekologicznością. Jest to jak najbardziej „lagom”!

 

Nagrody

Kupuj i oszczędzaj w programie lojalnościowym!

Zyskaj nawet 8% rabatu na swoje zakupy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl