Dorosły, zdrowy człowiek przesypia ok. 30% swojego życia. Sen stanowi bardzo ważny element codzienności i umożliwia odpoczynek i regenerację. W ciągu nocy zachodzą liczne przemiany w ciele, które umożliwiają zachowanie dobrego zdrowia. Masz problemy z zasypianiem? Sprawdź, jakie mogą być tego skutki.
Jakie mogą być przyczyny bezsenności?
Bezsenność sama w sobie może być uciążliwa. W znacznym stopniu wpływa na codzienne funkcjonowanie człowieka. Jednak najczęściej nie występuje samodzielnie. Jest to zazwyczaj skutek zaburzeń lub chorób. Warto przyjrzeć się innym objawom i znaleźć przyczynę niedoboru snu. Najczęściej pojawiającymi się przyczynami są:
- długotrwały stres;
- dolegliwości bólowe;
- problemy ze strony układu pokarmowego;
- bezdech senny;
- nieodpowiednie warunki panujące w sypialni;
- przyjmowane leki;
- choroby i zaburzenia układu nerwowego.
Może okazać się, że chory wpada w błędne koło objawów. Część z jego chorób uniemożliwia mu sen, którego niedobór prowadzi do ich nasilenia. Zdarza się, że w takiej sytuacji konieczna jest pomoc specjalisty.
Skutki niedoboru snu
Niedobór snu może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jakie są najczęściej występujące skutki bezsenności? Warto je znać i obserwować swoje ciało. Jeżeli pojawiają się one, być może odpoczynek nie jest wystarczająco wydajny.
Krótkotrwałe skutki bezsenności
Zaburzenia snu mogą prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Mogą również objawiać się dolegliwościami, które znikają po dobrze przespanej nocy. Nazywane są one krótkotrwałymi skutkami bezsenności. Można do nich zaliczyć:
- problemy z koncentracją — trudności w skupieniu się na rozmowie lub nauce to pierwszy z symptomów bezsenności;
- zaburzenia motoryki ciała — osoby, które mają problem z zasypianiem nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych;
- bóle głowy, szczególnie dotkliwe u osób ze skłonnościami do migren;
- silna potrzeba snu w ciągu dnia.
Takie objawy można u siebie zauważyć już po jednej nieprzespanej nocy. Aby im zapobiegać, warto zadbać o prawidłową higienę snu. Sprawdzonym sposobem jest pościel bawełniana, która umożliwia wygodny odpoczynek.
Długotrwałe skutki bezsenności
Bezsenność może utrzymywać się przez dłuższy czas. Wówczas znacząco wpływa na cały organizm. Długotrwałe skutki niedoboru snu mogą być poważne i rzutować na stan zdrowia w kolejnych miesiącach.
Do długotrwałych skutków niedoboru snu zalicza się wszelkie choroby, jakie są z tym związane. Mowa tutaj między innymi o:
- nadwadze i otyłości — bezsenność wpływa na zaburzenia hormonalne oraz napady głodu w nocy;
- chorobach układu krwionośnego;
- chorobach jelit;
- cukrzycy typu 2.
Co jest również istotne, bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Mogą pojawić się również objawy podobne do schizofrenii. Za wszystkie te objawy odpowiedzialna jest nieodpowiednia ilość snu.
Warto również wspomnieć, że organizm wycieńczony walką z bezsennością jest bardziej narażony na wszelkie choroby układu oddechowego. Mowa tutaj również o przeziębieniu, grypie, a nawet zapaleniu płuc.
Sposoby na łatwiejsze zasypianie
Problemy z bezsennością mogą wynikać z pewnych schorzeń lub chorób. Jednak przed rozpoczęciem czasochłonnej diagnozy, warto wprowadzić kilka elementów. Istnieją pewne sposoby na ułatwienie zasypiania. Dzięki wdrożeniu nowych rytuałów w swojej codzienności można zauważyć znaczną poprawę. Sposoby na bezsenność:
- odpowiednia pościel — w Hop Sklep można znaleźć komplety wykonane z naturalnych materiałów;
- rezygnacja z niebieskiego światła wieczorem;
- wietrzenie sypialni przed snem;
- aktywność fizyczna.
Wprowadzenie nowych nawyków nie tylko poprawi jakość snu, ale również samopoczucie. Wszystkie te elementy mają znaczący wpływ na zdrowie oraz codzienne działania.